• تهران، بزرگراه نواب، نبش خیابان دامپزشکی شرقی، ساختمان هما یک، طبقه هفتم، واحد ۱۷۲
 • 021-66719855

اتوماسیون صنعتی به معنای مکانیزه کردن و خودکار سازی فرآیندها در کارخانجات، خطوط تولید و تمام واحد های صنعتی به منظور کاهش دخالت انسان در روند انجام امور تکرارپذیر می باشد.

اتوماسیون صنعتی (Industrial Automation) که به آن رباتیزه کردن نیز گفته میشود، توسط سیستم های سخت افزاری الکترونیکی و نرم افزارهای کنترل پیاده سازی و اجرا میشوند. در پیاده سازی سیستم های رباتیک، هدف اصلی افزایش دقت و نیز کاهش نیاز به نیروی انسانی بیشتر است.

 

اتوماسیون صنعتی چیست و چه کاربردی دارد ؟

برای درک بهتر این مسئله میتوان یک خط تولید کارخانه تولید ماشین را در نظر گرفت. در یک بخش از این کارخانه نیاز به رنگ کردن اتاقک خودرو داریم. در حالت سنتی و قدیمی پیاده سازی این فرآیند، اکثر نیروی انسانی این بخش به رنگ کردن اتاقک های خودرو خواهند پرداخت.

در این حالت از پیاده سازی، ممکن است خطاهای انسانی بسیار رخ داده و در نهایت منجر به کاهش کیفیت محصول نهایی کارخانه شود. به عنوان مثال ممکن است بخش هایی از اتاقک که از دید انسان خارج است به خوبی رنگ نشده و در دراز مدت موجب ایجاد مشکلاتی در بدنه ماشین ساخته شده شود.

با اتوماسیون سازی صنعتی این بخش از کارخانه و با استفاده از بازوهای رباتیک که کار آنها رنگ کردن اتاقک خودرو است، میتوان از نیروهای انسانی این بخش کاسته و از این نیروها در بخش هایی که نیاز به استفاده از هوش انسانی است (نظیر واحد های توسعه و فروش) استفاده کرد.

بازوهای رباتیک با دقت کامل و طبق برنامه ریزی قبلی، به رنگ آمیزی بدنه خودرو پرداخته و برای هر اتاقک دقیقا یک نوع عملیات و خط مشی را طی میکنند. با وجود چنین سیستم هایی امکان خطاهای ممکنه بسیار کاهش پیدا کرده و به سمت صفر خواهد رفت.

همچنین میتوان از سیستم های کنترلی برای هر بخش استفاده کرد؛ وظیفه بخش کنترلی، بررسی کیفیت رنگ آمیزی است. در صورتی که بازوها پس از مدت زمان نسبتاً طولانی که به کار مشغول هستند دقت خود را از دست دهند و خطای آنها افزایش یابد، این مسئله در قسمت کنترل تشخیص داده شده و اصلاحات لازم به صورت مکانیزه انجام خواهد شد. همچنین میتوان مسئول بازرسی این سیستم ها را از وجود چنین مشکلی مطلع ساخت.

اتوماسیون صنعتی در کارخانه خودروسازی

 

چرا باید از اتوماسیون در صنعت استفاده کنیم ؟

در یک مثال ساده فهمیدیم که اتوماسیون سازی یک فرآیند تکرار پذیر در کارخانه چقدر میتواند به کیفیت محصول نهایی کمک کرده و بسیاری از هزینه های ناشی از بازبینی، تعمیر و برگشت از خرید را به شکل چشمگیری کاهش داد.

پیاده سازی یک سیستم اتوماسیون صنعتی همواره با چالش ها و موانع مختلفی همراه است. شرکت انهوبا صنعت پارسیان به عنوان مجری سیستم های اتوماسیون صنعتی در ایران با اتکا به توان و پشتکار مهندسین ایرانی، آماده ارائه مشاوره و خدمات مرتبط با اجرای سیستم های اتوماسیون می باشد.

کارشناسان انهوبا صنعت شما را برای تصمیم گیری در طراحی و پیاده سازی سیستم های کوچک و بزرگ و پیشبرد اهدافتان راهنمایی خواهند کرد!

تماس با انهوبا۰۲۱-۶۶۷۱۹۸۵۵

 

مزایای اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون سازی فرآیندها همواره دارای مزایای خاصی است که با توجه به زمینه فعالیت و محصول نهایی آن فرآیند تعریف خواهد شد. اما به طور کلی میتوان موارد زیر را به عنوان مزایای اصلی استفاده از اتوماسیون در کارخانه، خط تولید و واحد صنعتی دانست:

۱- افزایش تولید

با خودکار سازی فرآیندهای تکرار پذیر، میتوان بدون ایجاد وقفه در روند تولید، به تولید و کنترل محصول به صورت کاملاً خودکار و با دخالت حداقل نیروی کاری ممکن پرداخت.

۲- کاهش هزینه اپراتوری

همگام با خودکار سازی فرآیندها، نیاز به نیروی انسانی در روند اجرای آن فعالیت کاهش پیدا کرده و به طبع آن هزینه نیروی انسانی به عنوان اپراتوری و کارگری آن بخش کاهش چشمگیری خواهد داشت.

۳- رفع مشکل کمبود نیروی متخصص

در صنایع مختلف مشکل وجود نیروی متخصص برای انجام امور خاص همواره وجود داشته و دارد. با کمک مکانیزه کردن صنعت میتوان با یک بار اجرای فرآیند کاری و پیاده سازی مراحل کاری بر روی ربات ها و دستگاه های سخت افزاری و نرم افزاری، میتوان از تخصص یاد برده شده، به دفعات استفاده کرد.

۴- استفاده از نیروی کار در امور خدماتی

با کاهش استفاده از نیروی انسانی در بخش هایی که اتوماسیون سازی شده اند؛ میتوان از این نیرو ها در سایر بخش های مجموعه یا کارخانه استفاده کرد.

همانطور که میدانید امرو خدماتی، نظیر فعالیت های بخش تحقیق و توسعه (R&D)، بازاریابی، فروش و پشتیبانی نیازمند دانش و هوش انسانی است در نتیجه خیلی سخت خواهیم توانست این گونه فعالیت ها را مکانیزه کنیم. هر چند که با قطعیت میتوان گفت امکان اتوماسیون سازی صد در صدی برای این فعالیت ها وجود نخواهد داشت!

۵- بهبود ایمنی کار

برخی از فعالیت های اجرایی دارای ریسک انجام بالایی هستند و یا نیاز به حضور در محیط های نا ایمن و خطرناک دارند. با استفاده از ربات ها خواهیم توانست خطرات جانی کار در این گونه مکان ها را به حداقل ممکن رساند. از برخی از فعالیت های ملموس در این زمینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کار در دمای بالا یا آتش
 • فعالیت در فضا و محیط های بدون اکسیژن
 • کار در محیط های آتشفشانی با ریسک بالا
 • انجام امورد خطرزا در تاسیسات هسته ای
 • کار در زیر آب

۶- افزایش کیفیت محصول

با افزایش ضریب دقت و نیز عدم خستگی دستگاه های مکانیزه، محصول نهایی کیفیت بیشتری خواهد داشت و این مسئله به بازاریابی و فروش بهتر محصولات کمک شایانی خواهد کرد.

اتوماسیون صنعتی خط تولید استاندارد

 

۷- کاهش زمان تولید

دستگاه های رباتیک صنعتی (مکانیزه صنعتی) خواهند توانست بدون استراحت و تا مدت زمان بسیار زیادی کار کنند. در چنین حالتی زمان تولید به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده و نیاز به شیفت بندی و تقسیم نیروی کار در بخش های مختلف نخواهیم داشت.

۸- کاهش استفاده از انبارهای موقت

به دلیل دقیق بودن فرآیندهای انجام شده توسط ربات ها از نظر زمانی، نیاز به انبار کردن ماحَصَل هر بخش جهت انتظار ورود به بخش دیگر نخواهیم داشت. مگر در مواردی که فرآیندهای مرحله بعدی طولانی تر و وقت گیر تر باشد!

۹- کنترل کیفیت دقیق تر محصول

استفاده از سیستم های هوشمند در بخش کنترل کیفیت (بخش QC) محصول یا محصول هر بخش، با دقت بسیار بالا و با استفاده از سیستم های الکترونیکی (نظیر چشم های حساس به اشعه و سنسورهای تشخیص) ریزترین مشکلات موجود در محصول را تشخیص داده و به بهتر شدن محصول نهایی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

۱۰- افزایش بهره وری و کاهش فشار کار

۱۱- انجام کارهای غیر ممکن

برخی از امور توسط انسان قابل انجام نیست، نظیر جابجا کردن وسائل بسیار سنگین، اشیاء خیلی داغ یا خیلی سرد و یا کار با تجهیزاتی که نیازمند بسیار بسیار بالا یا بسیار پایین هستند… برای انجام این امور میتوانیم از ربات های صنعتی کمک بگیریم.

هم اکنون یک مشاوره رایگان از کارشناسان انهوبا صنعت دریافت کنید!

تماس با انهوبا۰۲۱-۶۶۷۱۹۸۵۵

 

معایب اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون سازی صنعت مزایای بسیار زیادی دارد که نتایج خوبی بر روی کیفیت محصولات، بهره وری کارکنان، کاهش هزینه و در نهایت افزایش درآمد خواهد گذاشت.

البته مکانیزه کردن امور معایبی هم دارد که قابل چشم پوشی نیست، اما با اجرای درست سیستم های اتوماسیون میتوان به میزان زیادی از معیاب آن کاست.

۱- جایگزینی انسان با دستگاه

هر دستگاه میتواند جایگزین یک و بعضاً چند ده نیروی انسانی شود! این مسئله میتواند باعث کاهش نیاز به نیروی کار و در نهایت افزایش بیکاری شود. البته با وجود زمینه های خدماتی و افزایش نیاز واحدهای صنعتی به این بخش ها، در صورتی که کنترل درستی بر روی اجرای فرآیند اتوماسیون سازی شود، میتوان نیروهای کاری عملیاتی را به نیروهای خدماتی تبدیل کرد و به جای بیکاری آنها، از آنها در زمینه های دیگری که موجب پیشرفت و توسعه صنعت میشود استفاده نمود.

به عنوان مثال بخش هایی نظیر واحد تحقیق و توسعه (R&D)، مشاوره، پشتیبانی و فروش محصولات از جمله مواردی هستند که نیازمند نیروی انسانی زیاد و کارآمد خواهد بود. با توسعه فعالیت های مکانیزه، نیاز به متخصصینی جهت مدیریت و پشتیبانی سیستم های رباتیک نیز در هر واحد صنعتی احساس خواهد شد.

۲- هزینه اولیه بالای اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون سازی فرآیند ها در یک واحد صنعتی، مسئله ای است که میتواند در مراحل مختلف آن (از مشاوره تا پیاده سازی و اجرا) مشمول هزینه های زیادی شود. البته پس از اجرای سیستم ها، با توجه به مزایای بسیار بیشتری که برای واحد صنعتی ایجاد خواهد کرد، در مدت کوتاهی نتایج خشنود کننده ای به دنبال دارد.

کاربر اتوماسیون صنعتی | مزایای اتوماسیون

 

کاربرد اتوماسیون صنعتی

امروزه کاربرد اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق در صنایع و فعالیت های تولیدی و نیز آموزشی به وفور به چشم میخورد. کنترل فرآیند و سیستم های نظارت و رباتیک برای انجام کارهای پیچیده و تکرارپذیری که در صنایع مختلف همچون صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع تولیدی، صنایع خودروسازی، صنایع نیروگاهی، صنایع ساختمانی و … به کار میرود نیازمند ابزارآلات دقیق و حساس و اتوماسیون صنعتی با کیفیت می باشد.

 

چنین سیستم هایی نیازمند کنترل و اندازه گیری پارامترهای مختلفی برای تحقق اهدافشان می باشند؛ پارامترهایی نظیر دما، فشار، حرارت، جریان برق، صدا، رنگ، اثر ماوراء بنفش و …

تمام این موارد که با اجرای سیستم های اتوماسیون صنعتی قابل پیاده سازی است، باعث افزایش دقت، سرعت و کیفیت در تولید محصولات شده و هزینه های تولید را به شکل چشمگیری کاهش خواهد داد.

برخی کاربردهای اتوماسیون سازی واحدهای صنعتی به شرح زیر است:

 • رباتیزه و مکانیزه (خودکار) کردن فرآیندهای تکرار پذیر
 • افزایش سرعت و دقت در انجام فرآیندها
 • کاهش هزینه های تولید در خط تولید کارخانه
 • مانیتورینگ و جلوگیری از بروز مشکل در بخش های مختلف
 • کنترل کیفیت محصولات به دقت بالا
 • جامع شدن امکان مانیتورینگ، مدیریت و کنترل تجهیزات
 • امکان انجام فعالیت های با خطر بالا
اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

اتوماسیون صنعتی

طراحی، تولید و پیاده سازی تجهیزات اتوماسیون صنعتی با دقت و کیفیت بالا

تشریح خدمات

اتوماسیون صنعتی

طراحی، تولید و پیاده سازی تجهیزات اتوماسیون صنعتی با دقت و کیفیت بالا طراحی، تولید و پیاده سازی تجهیزات اتوماسیون صنعتی با دقت و کیفیت بالا

ادامه توضیحات
راه اندازی سیستم مانیتورینگ صنعتی

مانیتورینگ صنعتی

اجرای سیستم های کنترل و مانیتورینگ صنعتی و اتاق کنترل کارخانجات

تشریح خدمات

مانیتورینگ صنعتی

اجرای سیستم های کنترل و مانیتورینگ صنعتی و اتاق کنترل کارخانجات

ادامه توضیحات
راه اندازی خط تولید استاندارد

راه اندازی خط تولید

اجرا و پیاده سازی خطوط تولید مکانیزه به صورت کاملاً هوشمند، دقیق و مطابق با استانداردهای روز

تشریح خدمات

راه اندازی خط تولید

اجرا و پیاده سازی خطوط تولید مکانیزه به صورت کاملاً هوشمند، دقیق و مطابق با استانداردهای روز

ادامه توضیحات
طراحی ماشین آلات صنعتی

اجرای ماشین آلات صنعتی

طراحی و پیاده سازی ماشین آلات صنعتی با کیفیت و پشتیبانی مطلوب

توضیح سرویس

اجرای ماشین آلات صنعتی

طراحی و پیاده سازی ماشین آلات صنعتی با کیفیت مطلوب، پشتیبانی و قیمت مقرون به صرفه

ادامه توضیحات
تجربه ای متفاوت در کنار متخصصان انهوبا صنعت

مشاوره رایگان طراحی، تولید و پیاده سازی سیستم های صنعتی

اعتماد و رضایت مشتریان، افتخار ماست

98% رضایت مشتریان
+241 پروژه انجام شده
17 متخصص فعال
+12 سال تجربه